چه زمانی  به متخصص ارتوپد  مراجعه کنیم ؟

 متخصص ارتوپد

متخصص ارتوپد  با صبر و حوصله فراوان در ابتدا کار خود را با مشاوره و معاینه بیمار آغاز می کند و بعد از اینکه تشخیص داد بیمار به آزمایش نیاز دارد،  برای بیمار آزمایشاتی مانند تصویربرداری و آزمایش خون تجویز می کند و سپس در فرصت مقرر بعدی این آزمایشات و تصویرهای لازم را در ویزیت های بعدی مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد.

 

متخصص ارتوپد

 

متخصص ارتوپد در ویزیت های اولیه  پس از اینکه نوع بیماری را تشخیص داد در رابطه با بیماری و راه های درمان آن به بیمار اطلاعات لازم را می دهد و بهترین روش درمانی را برای بیمار ارائه می دهد تا بیمار نسبت به مواردی که در ممکن است برایش سوال باشد اطلاعات کافی را کسب می کند. متخصص ارتوپد در مرحله نهایی و زمانی که  راه دیگری برای درمان وجود نداشته باشد، جراحی را برای بیمار خود تجویز و انتخاب  می کند و معمولان بهترین متخصص ارتوپد سعی بر این دارد تا آنجایی که امکان دارد از انجام  جراحی خورداری کند.علت این امر در نظر گرفتن عوارض ناشی از جراحی برای بیماران می باشد برای همین منظور تمامی جوانب و نکات را برای تجویز جراحی در نظر گرفته تا عوارض جراحی در بیماران به حداقل برسد و بیماران دچار مشکلات حاد نشوند.

چه زمانی  به متخصص ارتوپد  مراجعه کنیم ؟

قبل از یافتن و پیدا کردن بهترین متخصص ارتوپد  بهتر است بدانیم بیمار چه زمانی لازم و ضروریمی باشد به متخصص ارتوپد  مراجعه کنیم، که در این مقاله سعی داریم به برخی از نکات مهم برای این موارد اشاره کنیم.

– زمانی که بیماران دچار شکستگی عضوی از بدن شده و عضو مورد نظر نیاز به گچ یا آتل داشته باشد.

-زمانی که به هردلیلی بدن یا عضوی از بدن دچار آسیبهای شدید یا نسبتا شدید شده است و احساس درد در بدن داشته باشید.

-هنگامی که نیاز به تزریق در مفصل وجود داشته باشد.

-زمانی که در بدن شکستگی ایجاده شده است و  نیاز است شکستگی جا انداخته شود.

-برای انجام جراحی های مفاصل و استخوان

در تمام این موارد ذکر شده نیاز است بیمار به متخصص ارتوپد یا به عبارت دیگر به بهترین متخصص ارتوپد مراجعه نماید تا تمامی موارد به درستی و با دقت فراوان بررسی و انجام گیرد.

 

بهترین متخصص ارتوپد

 

متخصص ارتوپد  کیست ؟

در واقع افرادی که نیاز به متخصص ارتوپد  دارند قطعا در قسمتی از استخوان و مفاصل خود دچار درد و یا  ناراحتی هستند. بنابراین برای تشخیص درد و معالجه خود باید نزد متخصص ارتوپدی بروند که آسیب و دردی که وجود دارد ابتدا باید عللش تشخیص داده شود و پزشک بتواند درد در این ناحیه را کاهش دهد و عوارض ناشی از روش های درمان را نیز به حداقل برساند.

ارتوپد یکی از شاخه های رشته های پزشکی است که مسئولیت آن تشخیص، مراقبت و درمان بیمارانی است که به مشکلات سیستم اسکلتی عضلانی مانند مفصل ها، استخوان ها و اعصاب برخورده اند و به متخصصانی که در این رشته کار می کنند متخصص ارتوپد گفته می شود. هر متخصص ارتوپدی با همه زوایای سیستم اسکلتی عضلانی آشنا می باشد باید دارای تخصص ویژه ای در نواحی منحصر به فردی از بدن مانند ستون فقرات، لگن، زانو، پا، دست، شانه و آرنج نیز باشد.که در واقع پس از اینکه پزشک متخصص ارتوپد فارغ التحصیل شد می تواند در یکی از رشته های مذکور دوره فوق تخصص خود را طی کند و فلوشیپی خود را دریافت نماید.

 

متخصص ارتوپد کیست

 

متخصص ارتوپد   کسی است که پس از اینکه دوره های تحصیل خود را در این زمینه گذراند همواره در تلاش است که  تاثیر گذارترین روش را برای درمان بیمار خود انجام دهد و این کار را از وظایف خود می داند. متخصص ارتوپد  برای درمان بیماری از هر دو روش جراحی و غیر جراحی بنا به نوع بیماری و تشخیص اولیه استفاده می کند و همچنین درمانی را انتخاب می کند که بتواند تاثیراتی خوبی بر روند بیماری داشته باشد و همواره این نکته را در نظر دارد که کمترین آسیب به بیمار در حین درمان به بیمار برسد تا دردی به دردهای مراجعین و بیماران عزیز وارد نشود.

بهترین متخصص ارتوپد

بهترین متخصص ارتوپد  بعد از معاینه و تشخیص  نوع بیماری باید در مورد بیماری و روش های درمان با بیمار صحبت کند و انواع مشاوره و راهنمایی ها را برای بیمار انجام دهد و جراحی را به عنوان آخرین روش درمانی برای مشکلات اسکلتی و عضلانی در نظر بگیرد و بیمار را با رویکردهای درمانی مانند فیزیوتراپی درمان کند و زمانی که روش های درمانی جایگزین و غیر جراحی موجب بهبودی نشدند در آخر جراحی را به بیمار خود توصیه و تجویز کند. بنابراین بهترین متخصص ارتوپد پزشکی است که علاوه بر مهارت، تجربه در برخورد با بیمار را نیز رعایت کند تا بیمار با اعتماد به او به معالجه بیماری خود بپردازد.

 

بهترین متخصص ارتوپد

ویژگی بهترین متخصص ارتوپد

بهترین متخصص ارتوپد ، پزشکی است که تلاش کند از بین روش های موجود برای درمان موثرترین و کم هزینه ترین نوع درمان را در جهت رفع مشکل بیمار انتخاب کند و به بیماران حود تجویز نماید.

 

متخصص ارتوپد نقش مهمی در ارائه مراقبت های اورژانسی دارد و باید ازهر دو روش جراحی و غیر جراحی برای درمان آسیب های اسکلتی و عضلانی، بیماری های ستون فقرات، آسیب های ورزشی، تومورها، عفونت ها و اختلالات مادرزادی استفاده  کند و یک روش درمانی موثر انتخاب کند که موجب بهبود سطح کیفیت زندگی بیمار شود و این نکته را حتما باید در نظر داشت که انتخاب روش درمان باید به گونه ای باشد که پس از جراحی روند بازشگت بیمار به زندگی عادی و روزمره با سرعت بیشتری انجام شود.

انتخاب متخصص ارتوپد

زمانی که فردی برای بر طرف کردن مشکل اسکلتی عضلانی خود می خواهد به متخصص ارتوپد  مراجعه کند برای اوانتخاب بهترین متخصص ارتوپد  با توجه به ناحیه آسیب دیده ازاهمیت ویژه ای برخوردار است. از آنجایی که روشهای درمان پیشنهاد داده شده توسط پزشک متخصص ارتوپد دربهبود هرچه سریعتر فرد بسیار موثر است، بنابراین در انتخاب متخصص به نکاتی از قبیل تجربه و سابقه کاری و اخلاقی پزشک مورد نظرو تحقیق از بیماران سابق حتما توجه کنید و بدانید که انتخاب متخصص ارتوپد  در تخصص های شانه، گردن و ستون فقرات، دست، لگن و زانو، پا و مچ پا و اطفال حائز اهمیت است و بسیار مهم می باشد.

 

انتخاب متخصص ارتوپد

 

آموزش و تحصیلات متخصص ارتوپد

یک متخصص ارتوپد باید آموزش وسیع در رابطه با تشخیص و درمان مشکل و علل ایجاد بیماری در  بیماران را داشته باشد و با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی در حوزه آسیب ها و بیماری های سیستم عضلانی اسکلتی در ابتدا اقدام به تشخیص صحیح و سپس اقدام به درمان کند متخصصین ارتوپد برای داشتن دانش مورد نیاز خود در این حوزه باید درحدود ۱۴ سال آموزش رسمی کسب کنند :

هفت سال پزشکی عمومی که چهار سال آموزش در دانشگاه و سه سال آموزش در بیمارستان در بالین بیمار

چهار سال دوران رزیدنتی

یک سال بورد تخصصی

هجده ماه تا دو سال دوران فلوشیب و فوق تخصصی

 

چکونگی آسیب دیدن استخوان ها از نظر جراح ارتوپد

به گفته جراح ارتوپدی، استخوان به دلایل مختلفی می توانند دچار آسیب شود و نیاز به درمان دارویی و یا جراحی توسط جراح ارتوپدی داشته باشد که شایع ترین آسیب های استخوانی عبارتند از:

  • انواع شکستگی های استخوان بر اثر ضربه
  • پوکی استخوان
  • تومور استخوانی
  • عفونت استخوانی
  • بیماری های مادرزادی استخوان
  • تغییر شکل پیدا کردن استخوان ها

جراح ارتوپد خوب

جراح ارتوپد چه نوع اعمال جراحی بر روی استخوان انجام می دهد؟

انواع اعمال جراحی که توسط جراح ارتوپد روی استخوان انجام می شود عبارتند از:

۱-جا انداختن قسمت شکسته شده استخوان و سپس گچ گرفتن آن

۲-جا انداختن باز شکستگی استخوان و سپس بی حرکت کردن آن به کمک پیچ و پلاک یا میله داخل استخوانی

۳-استئوتومی استخوان و تصحیح کردن شکل استخوان های تغییر یافته

۴-باز کردن دریچه در استخوان در جراحی استئومیلیت (عفونت استخوان)

۵-بلند کردن و کوتاه کردن استخوان

۶-انجام جراحی آمپوتاسیون یا قطع عضو

۷-اپی فیزیودز

۸-نمونه برداری از استخوان

۹-بیرون آوردن تومورهای استخوانی

۱۰-پیوند استخوان در مواقعی که استخوان ها جوش نمی خورند

شایع ترین مشکلات ارتوپدی در زنان

امروزه بیماری ها و آسیب های ارتوپدی, باتوجه به بالابودن آمار تصادف ها و بروز حوادث طبیعی و غیرمترقبه, جزو پنج بیماری شایع دنیا به حساب می آید  معمولا شکستگی های ناحیه مچ دست وپا, بازو, شانه, لگن, ران و ساعد از مهم ترین آسیب های ارتوپدی در بین افراد است

سلامتی و کارکرد مناسب سیستم عضلانی اسکلتی، با نحوه فعالیت سایر دستگاه های بدن، ارتباط مستقیمی دارد؛ اما به دلیل نوع شیوه زندگی ماشینی امروزه ، کم تحرکی، نوع فرهنگ غذاهای مصرفی نادرست ، ورزش و فعالیت های بدنی، ایجاد تصادف ها، حوادث طبیعی، غیرمترقبه و…، باعث شده امروزه سلامت و عملکرد این بخش از سیستم بدنی، بیشتر به خطر بیفتد.

از بیماری های شایع میتوان استئوآرتریت یا آرتروز(ساییدگی مفصل)، دفرمیته‌ها مانند زانوی پرانتزی، ضربدری و ساییدگی کشکک را در جوان‌ها به‌ویژه درخانم‌ها را شایع‌ترین بیماری‌های زانو در ارتوپدی نام‌ برد که توسط جراح ارتوپد قابل درمان است.

مشکلی در کمین خانم‌های جوان

بیماری‌های روماتیسمی و آرتریت روماتوئید(روماتیسم مفصلی)  یکی دیگر از ضایعه‌هایی است که بیشتر متوجه خانم‌ها است. این ضایعه‌های تخریبی مفصل بیشتر در سن جوانی رخ می‌دهد. علامت اولیه درد در دست‌ها، مچ‌دست و گاهی پاها است و گاهی مفصل بزرگ را هم درگیر می‌کند. مفصل گرفتار به‌طور مزمن تخریب خواهد شد و تشخیص بالینی و با استفاده از رادیولوژی و آزمایش است.

علت شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی

شایع‌ترین بیماری‌های ارتوپدی عبارت‌اند از: بیماری، جراحت یا بیماری‌هایی که باعث مشکلات زانو، سر و گردن، کتف در رفته، غضروف‌های پاره شده، درد پا و فیبرومیالژیا می‌شود. اینها تنها چند مورد از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی شناخته شده هستند. درمان‌های زیادی برای اختلالات ارتوپدی وجود دارد. شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی در اثر عوامل زیادی ایجاد می‌شود از جمله:

تروما اسکلتی عضلانی، صدمات ورزشی، اختلالات نخاعی و آسیب، عفونت، اختلالات مادرزادی و تومورها. هدف ما از این مقاله آشنایی بیشتر با شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی و نحوه تشخیض و درمان و مراقبت از اختلالات ارتوپدی است.

شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی

آرتریت

یکی از شایع‌ترین بیماری های ارتوپدی آرتریت و سایر بیماری های روماتیسمی است که باعث درد، تورم و حرکات محدود می‌شوند. آنها روی مفاصل و چینی‌جاهای اطراف بدن تأثیر می‌گذارند. آرتریت به معنای التهاب مفصل است. مفصل جایی است که دو یا چند استخوان به هم متصل می‌شوند.  بیماری های روماتیسمی عبارت‌اند از هر گونه بیماری که باعث درد، سفتی و تورم در مفاصل، ماهیچه‌ها، تاندون ها، رباط‌ها و یا استخوان‌ها می‌شود. آرتریت مزمن یا به ندرت تغییر می‌کند و می‌تواند به آرامی پیشرفت کند و متاسفانه بسیاری از علل آرتروز ناشناخته است.

 

 

دکتر حکیمی بهترین متخصص ارتوپد تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *