ماموپلاستی

ماموپلاستی

ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی ریداکتیو یا کاهش دهنده حجم پستان عمل جراحی زیبایی پستان می باشد که با کاهش حجم پستان موجب ایجاد ظاهری مناسب برای پستان میگردد.

شکایات معمول کسانی که با بزرگی پستانها مراجعه می کنند عبارتند از: درد گردن و پشت، ایجاد خط سوتین برروی شانه، سردرد، مشکل درپیدا کردن لباس با سایز مناسب و محدودیت انجام فعالیتها. مشکلات روحی هم ممکن است در افراد فوق وجود داشته باشد و دربرخی از بیماران افسردگی و کاهش فعالیتهای روزانه نیز ممکن است رخ دهد. ایجاد بثورات جلدی و حساسیتهای پوستی در چین زیر پستان نیز ممکن است وجود داشته باشد.

پستانهای طبیعی

ظاهر ایده آل پستان بستگی به نظر خود فرد دارد. بازسازی یا جراحی زیبایی پستان نه تنها شامل ظاهر پستان، بلکه قوام آن در لمس نیز می باشد. سایز، قرینگی، تناسب پستانها با اندام و قفسه سینه، محل مناسب آن برروی قفسه سینه موجب ایجاد پستانهای جذاب می گردند.

متوسط اندازه ترقوه تا نوک پستان ۱۹ تا ۲۱ سانتی متر، متوسط فاصله نوک پستانها ازیکدیگر ۱۸ تا ۲۲ سانتی متر می باشد. فاصله بین نوک پستان تا چین تحتانی پستان ۵ تا ۶ سانتی متر میباشد.

این اندازه ها حدودی می باشند و در نژادهای مختلف با اندازه های مختلف تنه متفاوت میباشند ولیکن جراحان پلاستیک اغلب آنها را جهت بازسازی پستانها درنظر میگیرند. نوک پستان بایستی در برجسته ترین قسمت پستان، کمی بالاتر از محل قرار گرفتن چین تحتانی پستان قرار داشته باشد.

انتخاب عمل جراحی زیبایی پستان

باتوجه به اینکه سایز پستان طبیعی درهرفردی متفاوت می باشد، نیاز به عمل جراحی لیفت یا پکسی یا بالاکشیدن پستان، تعبیه پروتز پستان و ماموپلاستی ریداکتیو باتوجه به نظر فرد و نرمال جامعه درنظر گرفته می شود.

بطورکلی اگر با پوشیدن سوتین از سایز پستان راضی می باشید بااین حال از ظاهر پستان خود ناراضی هستید، احتمالا نیاز به پکسی یا لیفت پستان دارید، اگر سایز سوتین به نظرتان بزرگ میباشد نیاز به ماموپلاستی (که اغلب همراه با پکسی میباشد) دارید،

نحوه انجام ماموپلاستی

اگر سایز سوتین به نظرتان کوچک است، نیاز به گذاشتن پروتز (که ندرتا همراه با پکسی پستان میباشد) دارید.بهترین روش انتخاب عمل جراحی پستان، مشارکت بیمار با جراح در انتخاب روش جراحی میباشد.

اقدامات لازم قبل از جراحی ماموپلاستی

یکی از سرطانهای نسبتا شایع در خانمها، سرطان پستان می باشد. بسیارمهم است که قبل از عمل جراحی ماموپلاستی، اثبات شود که شما ضایعه مشکوکی در پستان ندارید. طبق گایدلاینهای موجود، بعداز ۴۰ سالگی هر خانمی بایستی یکبار در سال ماموگرافی پستان انجام دهد، درضمن معاینه پستان نیز جزیی از بررسیهای پستانها قبل ازعمل می باشد. درصورت وجود هرگونه ضایعه مشکوک، بررسی های لازم صورت میگیرد. پس از انجام ماموگرافی و معاینه پستان و درصورت لزوم سونوگرافی از پستانها، شما می توانید کاندید مناسبی برای ماموپلاستی باشید.

اگر قبلا سابقه جراحی پستان یا بیوپسی از پستان داشته اید، اگر سابقه ایجاد کلویید و مشکلات ترمیم زخم دارید، اگر سیگار می کشید، اگر سابقه خانوادگی توده های پستان را دارید، جراح را مطلع کنید.

در کسانی که سابقه کشیدن سیگار داشته اند، جراحی فوق همراه با افزایش میزان عوارض خواهد بود.

فتوگرافی پزشکی قبل از عمل جهت ثبت در پرونده و ارزیابیهای حین عمل تهیه میگردد

برش‌های عمل ماموپلاستی چگونه است

برش عمل ماموپلاستی بر اساس نوع برشها به چند روش انجام می شود

-برش بزرگ :درماموپلاستی یا برش بزرگ معمولا دور هاله سینه، خط وسط و زیر سینه فرد انجام می‌شود.

– برش کوچک : این برش در ماموپلاستی  دور هاله سینه ، خط وسط وبرش سوراخ کلیدی انجام می‌شود.

– برش بزرگ که با برداشتن سرسینه و پیوند مجدد آن انجام می‌شود.

برشهای ماموپلاستی

چه اسکارهایی درنهایت برروی پستان باقی خواهد ماند؟

روشهای مختلفی برای انجام ماموپلاستی وجود دارد. در تمامی روشهای فوق هیچگونه برشی دربالای نوک پستان  ایجاد نمی شود یک برش عمودی از نوک پستان تا چین زیر پستان وجود دارد، و باتوجه به نوع عمل جراحی و کاهش سایز پستان، یک خط افقی با اندازه های متفاوت در محل چین زیر پستان وجود دارد.

در اطراف هاله نوک پستان، باتوجه به نیاز به کاهش قطر آن، نیز برشی ایجاد می شود.اسکارهای فوق در اغلب بیماران بعداز گذشت چند ماه به سختی قابل رویت خواهند بود.

دلایل انجام ماموپلاستی

به دلایلی مختلف برخی زنان سینه‌های بسیار بزرگ دارند . یکی ازدلایل بزرگی سینه در این است که سینه‌های زنان به هورمون استروژن حساسیت نشان می دهند به همین دلیل سینه‌های این افراد بزرگتر به نظر می آیند همچنین برخی از زنان در سینه هایشان عدم تقارن قابل ‌توجه بین سینه‌ها دیده می شود که این افراد بهتر است عمل ماموپلاستی را انجام دهند.

شما می توانید با انجام جراحی ماموپلاستی  وزن یا افتادگی سینه‌ها ی خود را به راحتی برطرف کنید افرادی که می خواهند سینه های کوچکتری داشته باشند و سینه های آنها در محل  مناسب تری قرار بگیرد می توانند با انجام ماموپلاستی به نتیجه دلخواه برسند.

دلایل انجام ماموپلاستی

یکی از مشکلات که افراد تمایل دارند جراحی ماموپلاستی انجام دهند بزرگی نامتناسب سینه‌ ها و عدم تقارن سینه‌ها می باشد و دراکثر بیماران این عدم تقارن در،درجات خفیف دیده می‌شود ولی در بعضی از بیماران این عدم تقارن بسیار واضح و مشهود می باشد و فرد مجبور می شود جراحی زیبایی سینه انجام دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *