اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی که تحت عنوان تست اکوی قلبی هم گفته میشود  تستی است که در آن با استفاده از امواج صوتی تصاویر متحرکی از قلب تشکیل می شود برای انجام اکوی قلبی نیازی به بستری شدن بیمار  در بیمارستان وجود ندارددر  انجام اکوی قلبی بیمار  درد  را حس نمیکند  و عمل جراحی هم نمی باشد . اکوکاردیوگرافی تستی است که جهت کمک به متخصص قلب  شما به منظور تشخیص مشکلات قلبی شما یا چگونگی عملکرد قلب بکار می رود.

اکوکاردیوگرافی

تشخیص بیماری قلبی

اکوکاردیوگرافی یا به ‎طور کلی اکو قلب که اغلب اکوسیت قلب هم نامیده می‌شود یک سونوگرافی قلب و یک آزمایش بدون درد است که به تشخیص بیماری‌های قلبی مانند:

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک، کریومیوپاتی انقباضی و بیماری‌های دیگر کمک می‌کند. که  اگر دچار مشکلات قلبی و عروقی هستید یا تنگی نفس و دیگر علایم بیماری های قلبی در شما نمایان شده است باید به متخصصین قلب و اکوی قلب مراجعه کنید.

دستگاه اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی

در دستگاه اکو کاردیوگرافی قلب با استفاده از امواج اولتراسوند ، تصاویر متحرکی از قلب تهیه میشود که جزئیات بیشتری را نسبت به عکس  ساده رادیولوژی نشان میدهد . این تصاویر متحرک، ساختار و عملکرد قلب را نشان داده و علاوه بر آن ، بیمار را در خطر مواجه با اشعه ایکس قرار نمی‌دهد.تفسیر اکوکاردیوگرافی قلبدر اکوکاردیوگرافی به وسیله ، دستگاه اکوکاردیو گراف اجزاء متفاوت قلب از جمله دریچه های قلبی ، حرکت ماهیچه قلب ، اندازه حفره ها و اختلالات ساختاری قلب مشخص خواهد شد .

اکوکاردیوگرافی در شرایط زیرضروری است

اکوکاردیوگرافی

۱-هنگامی که فرد  دچار درد قفسه سینه غیرقابل توجیه است.

۲-هنگامی که فرد  دارای صداهایی غیرطبیعی قلبی است

۳-وقتیکه فرد دچار یک نقص مادرزادی قلبی می باشید .

۴-زمانیکه که دچار حمله قلبی شده اید .

۵-و وقتیکه که دچارتب روماتیسمی هستید  حتما باید به متخصص قلب خوب تهران  مراجعه کنید برای بررسی و ازمایشات بیشتر

نتیجه اکوی غیر طبیعی چکونه است

یک یافته غیر طبیعی در اندازه و یا ساختار قلب امکان دارد  شامل موارد زیر باشد :

۱- لخته شدن خون در یکی از حفره های قلب اغلب به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی می باشد.

۲- یک یا چند دریچه قلبی به درستی باز و بسته نشوند. این امکان وجود دارد که علائمی  از بیماری های دریچه قلب باشد ، که میتواند به عضله قلب  آسیب برساند .

۳- دیواره قلبی بیش از حد نازک و یا ضخیم و یا حفره های قلب بیش از حد بزرگ. این امکان دارد که  نشان دهنده کاهش جریان خون به قلب، و یا یک برآمدگی در دیواره قلب باشد .

۴-پریکارد افیوژن تجمع مایع در پریکارد در کیسه اطراف قلب است که این حالت فشار اضافی بر روی قلب وارد می کند، که مانع از پمپاژ طبیعی آن می شود.

اکوی قلب چه چیزی را نشان میدهد

اکوکاردیوگرافی

۱-صداهای غیرطبیعی قلب ، بیماری‌ های قلبی مادرزادی

۲-عملکرد پمپاژ خون توسط قلب در افراد دچار نارسایی قلبی

۳-دریچه‌ های مصنوعی قلب ، فیبریلاسیون دهلیزی، افزایش فشار ریوی

۴- آسیب عضلات قلب در بیمارانی که سابقه حمله قلبی داشته‌اند

۵-عفونت پرده اطراف قلب ، عفونت دریچه‌ های قلب

۶-وجود لخته خون یا آمبولی ریوی پس از سکته

نتیجه اکوی طبیعی

نتیجه طبیعی حاصل از این تست زمانیست که حفره های قلب و دریچه ها طبیعی به نظر رسیده و و درست عمل میکنند . به طور خاص ، این بدان معنی است که :

**هیچ لخته خونی قابل مشاهده و یا تومور در قلب شما وجود ندارد.

**دریچه های قلب شما به درستی باز و بسته می شوند. نشتی خون ، در آن ها وجود ندارد و یا نشانه هایی از عفونت مشاهده نمی گردد. اندا زه گیری مقدار پمپاژی قلبی میتواند نشان دهد که آیا قلب می تواند خون کافی را برای اندام ها تامین نماید چرا در غیر این صورت احتمال نارسایی قلب ی بالا خواهد رفت .

۳- دیواره قلب و حفره ها در اندازه طبیعی می باشند و عضلات دیواره قلب به درستی حرکت می کنند.

۴- پوشش قلب دارای ضخامت نرمالی بوده و حاوی مایعات اضافی نمی باشد.

اکوکاردیوگرافی

۵-کسر تخلیه ای بطن چپ درصدی از خون که در طول یک ضربان قلبی از قلب خارج می شود. کسر تخلیه بطن چپ _ ۶۰ درصد طبیعی در نظر گرفته میشود

۶- برون ده قلبی حجمی از خون است که قلب در هر دقیقه پمپاژ می کند. در حالت استراحت قلب بزرگسالان به طور متوسط  (۴٫ ۸ – ۶٫ ۴ ) لیتر خون در  دقیقه پمپ میکند .

شرایط دیگری که میتوانند علائم مشابه ایجاد نموده و نیاز به یک اکوکاردیوگرام ، در وهله اول تقویت نمایند . به عنوان مثال ، کم خونی میتواند باعث شنیدن صدا های قلبی گردد ، و حملات هراس میتواند باعث درد قفسه سینه شود .

تفاوت اکو و نوار قلب

اکوکاردیوگرافی

به کمک  نوار  قلب میتوان ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمیهای دیگر ریتم قلب  یا آریتمیهای قلبی را شناسایی کرد . چنانچه پزشک معالجتان  در تفسیر نوار قلب به  مورد مشکوکی برخورد کند جهت بررسی بیشتر ، حتما برای شما یک  اکو کاردیوگرافی تجویز می نماید. با استفاده از اکو کاردیوگرافی میتوان نمای دقیقی از دیواره‌های قلبی ، دریچه‌ ها و ابتدای سرخرگ های بزرگ را بدست آورد .

انواع اکوی قلب

۱- اکوی دو بعدی

در اکوی دو بعدی تصویر دقیقی از آناتومی قلب ایجاد می‌شود . این نوع اکوکاردیوگرافی بیشتر برای اندازه‌گیری اندازه قلب و اجزا و میزان کارایی آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از سوی دیگر قدرت عضلانی قلب و به ویژه توانایی،  بطن چپ در بیرون راندن خون از قلب توسط اکوی قلبی قابل  ارزیابی میباشد .

۲- اکوی داپلر

اکوی داپلر برای تشخیص جهت و اندازه‌گیری سرعت جریان خون در داخل قلب و عروق بزرگ استفاده می شود، در اکو داپلر رنگی، تصاویر رنگی  ایجاد می‌شود که روش دقیقی در ارزیابی ناهنجاری های مادرزادی قلبی و اختلالات دریچه‌ای از جمله پرولاپس میترال یا تنگی و گشادی آن می باشد.

۳- اکوکاردیوگرافی از راه مری یا TEE

اکو مریاکوکاردیوگرافی از طریق مری روش دیگری است که برای تشخیص دقیق مشکلات قلبی به کار می رود. بعضی مواقع اکو از طریق مری انجام می‌ شود که با توجه به مجاورت مری و قلب، تصاویر شفافی از قلب بدست می‌آید که بخصوص در تشخیص اختلالات آئورت ، اختلال عملکرد دریچه‌ های مصنوعی ، توده‌ های دهلیز چپ و غیره مفید است .

۴- اکوکاردیوگرافی تنشی یا اکو استرس

این نوع از اکوی قلب جزئی از تست استرس قلب محسوب می شود. در این تست، بیمار با مصرف دارو و یا ورزش زیر نظر پزشک ،ضربان قلب خود را افزایش می‌ شود و سپس به کمک دستگاه از قلب وی تصویربرداری می شود. بعضی از ناهنجاری‌های قلبی مثل بیماری عروقی قلب در صورت افزایش ضربان قلب آسان تر تشخیص داده میشوند .

اکو استرس چگونه انجام می شود

این آزمایش در مراکز تخصصی استرس اکو انجام میشود . دکتر متخصص اکو کار خود را با قرار دادن ۱۰ تکه کوچک و چسبنده به نام الکترود در قفسه سینه شروع می کند. الکترودها به الکتروکاردیوگرافی وصل می شوند. ECG فعالیت الکتریکی قلب به خصوص تعداد و ریتم منظم ضربان قلب را اندازه گیری می کند و معمولا فشار خون هم در طول تست اندازه گیری می شود.

سپس به پهلو دراز کشیده و متخصص اکوکاردیوگرام در حال استراحت یا اولتراسوند از قلب را انجام می دهد به این صورت که ژل مخصوصی روی پوست می زند و سپس از دستگاه ی به نام مبدل استفاده میکند . ا ین دستگاه امواج صوتی برای ایجاد تصاویر از حرکات قلب و ساختار های داخلی را منتشر میکند .

پس از اکوکاردیوگرافی در حال استراحت، فرد در تردمیل یا دوچرخه ایستاده تمرین می کند. پزشک بر اساس شرایط فیزیکی ممکن است افزایش شدت تمرینات را بخواهد و احتمالا بخواهد تا زمانی که احساس خستگی کنید، ورزش کنید. به محض اینکه احساس سرگیجه یا ضعف کردید یا درد قفسه سینه یا درد در سمت چپ وجود داشت به پزشک خود اطلاع دهید.

به محض اینکه متخصص به بیمار می گوید که ورزش را متوقف کند، یک سونوگرافی دیگر انجام می دهند و این کار برای این است که تصاویر بیشتری از قلب تحت استرس بگیرند. پس از آن زمان برای سرد کردن بدن دارید، می توانید به آرامی راه بروید و ضربان قلب خود را به حالت عادی برسانید. پزشک ECG، ضربان قلب و فشار خون را تا زمانی که به مقادیر طبیعی برسد، کنترل می کند.

اکوکاردیوگرافی (اکوی قلبی) چگونه صورت می گیرد

** شما برروی یک تخت به پهلو یا پشت می خوابید .
** متخصص ژل مخصوصی رابرروی یک پروب می ریزد و آن را روی ناحیه سینه ای شما حرکت می دهد.
**امواج ماورا صوت تصاویری را از قلب شما و دریچه های آن ایجاد می کنند . دراکو کاردیوگرافی از امواج اشعه ایکس استفاده نمیشود .
** حرکات قلبی شما بر روی یک صفحه ویدیویی مشاهده می شود .
** یک نوار ویدیو یا عکس را می توان تهیه نمود .
** در طول تست شما نیز می توانید ویدئو را ببینید
** این تست اغلب به کمتر از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارد
** پزشک معالج شما در مورد نتایج آن با شما صحبت می کند

 

صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *