ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی

ارتودنسی به معنای ردیف کردن دندان ها در کنار هم توسط دندانپزشک ارتودنسی می باشد. به صورت کلی در شاخه ی ارتودنسی سه هدف درمانی عمده وجود دارد :

 

ارتودنسی

 

در ارتودنسی موقعیت دندان ها را برای ردیف و هماهنگ نمودن آن ها با یکدیگر دندانپزشک مورد نظر تغییرمیدهد  که با حرکت دندان در داخل استخوان صورت می پذیرد.

چرا باید ارتودنسی کنیم؟

بیشتر مردم دندانهای در هم و یا ترک خورده دارند درمان ارتودنسی، موجب صاف شدن و حرکت دندانها به بهترین حالت ممکن میشود این حرکت سبب بهبود ظاهر آنها و حالتی که دندان ها هنگام گاز زدن دارن و حتی باعث راحتی در تمیز کردن آنها خواهدشد ؛

برخی افراد دارای دندانهای فوقانی رو به جلو یی میباشند که ناخوشایند به نظر میرسند احتمال بالایی وجود دارد که این دندان های برجسته دچار آسیب دیدگی شوند ، ولی درمان ارتودنسی میتواند آنها را حرکت بدهد و به جای درست خود برگرداند و در مواقعی، فک بالایی و پایینی در جای درست خود واقع نمیشوند و موجب ایجاد ظاهر نامناسب برای دندان ها و روی هم قرار گرفتن نادرست آنها زمان گاز زدن میشود درمان ارتودنسی هر دو عامل فوق را تصحیح میکند .

زمانی که دندان ها درست در کنار هم واقع نمی شوند،باعث ایجاد درد و فشار بر روی ماهیچه های فک شده و باعث به وجود آمدن ،مشکلاتی در مفاصل فک و همچنین سر درد میشود درمان ارتودنسی به قرار گرفتن صاف دو فک پایین و بالا و کاهش درد در این منطقه کمک می کند .

فانکشنال و یا ارتوپدیک به درمان هایی که با هدف تغییر موقعیت استخوان ها در طول رشد صورت می پذیرد گفته خواهد شد  .که عبارتند از :

برای جراحی فک و صورت و درمان هایی که برای آماده سازی وضعیت دندان ها انجام میشود .

 ارتودنسی برای رفع  ناهنجاری های فک

در این حالت فک پایین از فک بالا جلوتر قرار می گیرد ، به نوعی دندان های فک پایین در جلوی دندان های فک بالا قرار گرفته اند .

فضای اضافی بین دندان ها

این مشکل  در مواردی رخ میدهد که یک یا چند دندان دائمی و یا به دلیل عدم تناسب اندازه دندان ها و فکین ، یعنی کوچک بودن اندازه ی دندان ها و یا بزرگ بودن فک ها و یا ترکیبی از هر دو و نامناسب بودن موقعیت آنها و بزرگی زبان پیش می آید .

فضای اضافی بین دندان ها

همپوشانی زیاد دندان ها

در این مشکل دندان های فک پایینی به لثه دندان های فک بالا و بخش داخلی دندان های بالای جلویی آسیب و ضربه میرساند و استخوان نگه دارنده ی دندان تحلیل میرود و سایش دندان های بالا  و پایین رخ میدهد . :.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *