ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف به گونه ای است که اکثر بزرگسالان تمایل دارند که از آن استفاده کنند، زیرا تعداد پرونده‌های بزرگسالانی که نیاز به استفاده از درمان ارتودنسی دارند، رو به افزایش است. محققین معتقدند که بزرگسالان با درمان‌های دندانی در سنین بالا، احساس راحتی بیشتری خواهند کرد و تمام این‌ها به لطف تغییرات نوآورانه در این زمینه و مزایای ارتودنسی شفاف برای بزرگسالان است.

 

 

Transparent orthodontic

 

 

ایده آل‌ترین زمان برای استفاده از ارتودنسی دندان زمانی است که بیمار هنوز در مرحله رشد قرار دارد، اما فراموش نکنید که هیچ سنی، برای درمان ارتودنسی دیر نیست. دندان‌های نامنظم، نه تنها لبخند نامناسبی برای شما ایجاد می‌کنند، بلکه باعث می‌شوند طی زمان، اعتماد به نفس خود را برای لبخند زدن نیز از دست بدهید. به همین خاطر است ارتودنسی شفاف جزو تکنیک‌های نوین و محبوب در دندان پزشکی است تا به شما لبخندی زیباتر ببخشد.

در روش ارتودنسی شفاف به دلیل اینکه براکت ها تقریبا همرنگ دندانها هستند توجه اطرافیان را کمتر به خود جلب می کنند و زیبایی لبخند شما را نیز در طول درمان رقم می زنند. در این روش طول مدت درمان در مقایسه با ارتودنسی دندان با براکت های فلزی کمی بیشتر است  به طور مثال اگر طول درمان ارتودنسی با براکت های فلزی ۱۸ ماه باشد، ارتودنسی با براکت های شفاف ممکن است حدود ۲۴ ماه زمان ببرد.

درباره ی ارتودنسی شفاف:

در این روش به بیماران دندان پزشکی، تعدادی مرتب کننده‌ی پلاستیکی می‌دادند که حالتی شبیه به قالب ارتودنسی کرج داشت و منجر به حرکت دندان‌ها می‌شد تا به این ترتیب، دندان‌ها به محل مورد نظر خود حرکت کرده و آنجا قرار بگیرند. این محصول در سال ۲۰۰۰ در اختیار دندان پزشکان تعلیم دیده قرار گرفت تا به عنوان تکنیکی در دندان پزشکی استفاده شود که در نهایت نیز سبب تغییر افکار بسیاری از بزرگسالان در مورد مراقبت‌های دندانی شد که برای استفاده از براکت‌ های سیمی پیشین که مورد استفاده قرار می‌گرفت، مردد بودند.

 

 

Transparent orthodontic

 

 

مزایای ارتودنسی شفاف:

مزایای ارتودنسی شفاف چنان واضح است که به صورت روز افزونی، بزرگسالان به دنبال استفاده از این شیوه‌ی درمانی برای دندان‌های خود می‌روند. حال بزرگسالان قادر به بهبود ظاهر دندان‌ها و لبخند خود بدون نیاز به استفاده از براکت‌های  فلزی هستند. ارتودنسی‌ شفاف جدید را می‌توان حین غذا خوردن، از دهان خارج کرد تا بتوان پاکیزگی را بیشتر رعایت کرده و فرآیند تمیز کردن دندان، با دردسر کمتری انجام شود. پس از آن، می‌توانید دوباره ارتودنسی شفاف خود را در دهان قرار داده و درمان دندانی خود را ادامه دهید.

 

 

 

Transparent orthodontic

 

 

نتایج این فرآیند دو تأثیر مهم دارد:

۱-ابتدا اینکه بیمار، اعتماد به نفس بیشتری خواهد داشت، زیرا دندان‌های او ظاهر بهتری پیدا می‌کنند.

۲- سلامتی دهان نیز بهبود می‌یابد زیرا دندان‌های صاف‌تر، امکان رعایت بهداشت آسان تری را برای بیمار فراهم می‌کند.

از دیگر مزایای ارتودنسی شفاف ، کاهش پوسیدگی و بیماری های لثه ای ناشی از بی نظمی  دندان‌ها، می باشد.

دندان‌ های منظم‌تر، در عملکرد و ظاهر، سالم تر هستند. باکتری، اسیدهای پلاک و ذرات غذا، عواملی هستند که سبب پوسیدگی دندان و بیماری‌ های لثه می‌شوند.

دندانی که مرتب باشد به دلیل اینکه  امکان تمیز کردن آن راحت‌تر است پلاک کمتری روی آن جمع می‌شود و می‌توان به راحتی آن را نخ دندان کشید و مسواک زد.

دندان‌های مرتب‌ تر، سبب می‌شوند لثه‌ها محکم‌تر دندان را در بر بگیرند و خطر تحریک و تورم لثه و بیماریهای پریودنتال ناشی از بی نظمی دندان ها نیز کاهش می‌یابد.

بیماری‌های پرودنتال گاهی ممکن است منجر به دیگر بیماری‌های سیستمیک شوند بنابراین اگر دندان‌های منظم‌تری داشته باشید، نه تنها دندان‌ها و دهان سالم‌تری خواهید داشت، بلکه می‌توانید بدن سالم‌تری هم داشته باشید و خطر بیماری‌های دهانی و دندانی در شما کاهش می‌یابد.

با استفاده از ارتودنسی شفاف در عین حفظ زیبایی بیمار در طی درمان، می توان دندان هایی منظم و لبخندی زیبا به بیمار ارائه نمود. وقتی دندان‌ها به صورت منظم درون دهان قرار می‌گیرند، میزان گیر غذایی بین دندان ها و احتمال پوسیدگی دندان کاهش می یابد و  در بلند مدت از نظر هزینه مزایای زیادی را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

 

Transparent orthodontic

 

 

 

ارتودنسی شفاف ومرتب شدن دندان برای تمام عمر:

هدف نهایی افرادی که خدمات دندانی ارائه می‌دهند، این است که دندان‌های بیمار را تا آخر عمر، سالم و منظم باقی نگه دارند. مزایای استفاده از ارتودنسی شفاف نیز فراتر از ارائه‌ی یک لبخند زیبا به دهان و صورت شما است. ارتودنسی شفاف به شما فرصت آن را می‌دهد که دندانی زیباتر و منظم‌تر را داشته باشید و همچنین، سطح اعتماد به نفس‌تان را نیز افزایش می‌دهد. گرچه نمی‌توان همه‌ی بیماران را کاندیدی مناسب برای ارتودنسی‌ شفاف دانست، با این حال این محصول، درصد بیشتری از بزرگسالانی که نیازمند بهبود نظم دندانی هستند را تحت پوشش قرار داده و به آن‌ها یاری می‌رساند.

براکتهای استفاده شده در ارتودنسی شفاف شبیه براکت های فلزی اما همرنگ با مینای دندان می باشند و مزیت عمده آنها این است زیبا و نامرئی هستند. اما در مقایسه با سایر روش های ارتودنسی دندان، ارتودنسی شفاف مستلزم پرداخت هزینه بیشتری است اما در این روش در طول درمان زیبایی دندان خود را نیز حفظ خواهید کرد.

 

 

Transparent orthodontic

 

دکتر فرناز اسدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *